dużo serwerów rack w serwerowni

Blog

Czy muszę kupić nowe licencje CAL dostępowe przy podniesieniu wersji Windows Server?

08.03.2023

Jak prawidłowo dobrać licencje dostępowe przy podniesieniu wersji Windows Server?

-Krzysztof Trybuś

 

Każdy z administratorów IT ma do czynienia z sytuacją, gdy oprócz działających w organizacji serwerów z zainstalowanymi systemami Windows Server w starszych wersjach 2012/2012R2/2016/2019 pojawia się serwer w wersji 2022.  

Często wykonywana jest również migracja aktualnych serwerów do nowszych, bezpieczniejszych wersji Windows Server.  

Jakie mamy możliwości wykorzystania posiadanych już licencji CAL? 

Czy użytkownicy, którzy korzystali z zasobów starych serwerów i posiadali CALe dostępowe w poprzedniej wersji (Windows Server 2012/2012R2/2016/2019) mogą także sięgać do zasobów serwera z nowszą wersją Windows Server? 

Według zapisów licencyjnych Microsoft nie jest to możliwe! Należy zakupić wersję CAL zgodną z wersją wdrażanego serwera. 

Microsoft dopuszcza by do zasobów serwera z zainstalowaną wersją Windows Server Standard 2022 mieli dostęp tylko posiadacze CALi w wersji 2022. Pozostali użytkownicy, którzy posiadają starsze wersje CALi dostępowych mogą ich używać w organizacji pod warunkiem, że nie korzystają z zasobów nowszej wersji serwera. Przykładowo, jeżeli wdrażany Windows Server 2022 ma pełnić rolę Active Directory to należy założyć że będą z niego korzystali wszyscy użytkownicy i urządzenia pracujące pod kontrolą AD, to oznacza zakup nowych wersji CAL dla wszystkich. 

Polityka Microsoft dopuszcza stosowanie CALi w wersji 2022 do korzystania z zasobów serwerów w starszej wersji (2012/2012R2/2016/2019).  

Sytuacja odwrotna, kiedy posiadając wersję CAL 2016 chcemy korzystać z Windows Server 2022, nie jest zgodna z postanowieniami licencyjnymi Microsoft! 

Jeżeli mamy w organizacji serwery z zainstalowanymi licencjami Windows Server 2012, 2012R2, 2016 i 2019 a zwiększyła nam się liczba użytkowników to należy dokupić CALe dostępowe w wersji 2022. Ta wersja będzie uprawniała nas do korzystania z zasobów każdego z używanych serwerów. CAL dostępowy w nowszej wersji uprawnia nas do korzystania z zasobów starszych wersji Windows Server. 

CAL dostępowy jest licencją której nie rejestrujemy w Windows Server, jednak należy posiadać dowód zakupu takiej licencji (OEM, MOLP, CSP) aby zapewnić zgodność z licencjonowaniem Microsoft. 

 

 

 

 

 

Masz wątpliwości? Nasi eksperci czekają na Twoje pytania:Pozostałe artykuły:

logo sharepoint

Biblioteka dokumentów w SharePoint Online

Biblioteka dokumentów w SharePoint Online to klucz do efektywnego zarządzania dokumentami w pakiecie Microsoft 365   SharePoint Online jest in...
znak zapytania

Outsourcing informatyczny

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zoptymalizować działanie swojej firmy, poprawić efektywność procesów i jednocześnie zmniejszyć koszty? Jeśl...
tożsamość cyfrowa

Ochrona tożsamości cyfrowej

Ochrona tożsamości cyfrowej. Praktyczne porady dla lepszego zabezpieczenia swojego życia online. Żyjemy w erze cyfrowej, gdzie nasze dane osobowe ...