Jak wybrać dobry kolektor danych do magazynu?
– Krzysztof Krzywosiński
Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach. Globalne łańcuchy dostaw stawiają przed logistykami coraz większe wyzwania, oferując coraz mniej czasu. W jaki sposób panować nad magazynem w środowisku, które ciągle się zmienia i ewoluuje?
Z pomocą przychodzi wdrożenie technologii do zarządzania gospodarką magazynową w halach. Do takich rozwiązań należy m.in. kolektor danych. Jest to terminal przenośny, wyposażony w czytnik kodów kreskowych lub QR. Pozwala on na utrzymanie wymaganej wydajności w wielu sektorach, takich jak logistyka, obsługa sklepów i magazynów. Jest to również podstawowe narzędzie każdego z kurierów, którzy później dystrybuują paczki z magazynów przerzutowych.
Kolektory danych oferują swoim użytkownikom bezprzewodową komunikację. Pozwalają również na przetwarzanie i przechowywanie zgromadzonych w trakcie skanowania danych, które następnie zostaną przeniesione i zapisane na serwerze, lub zostaną w pamięci urządzenia w celu ich późniejszej migracji. Urządzenia te pozwalają na poprawienie sprawności w podstawowych procesach magazynowych jak przyjmowanie i wydawanie towaru. Umożliwią również monitorowanie stanu magazynu, oraz sprawdzenie ceny poszczególnego z produktów, eliminując ewentualne pomyłki przy pracy z towarami. Znajdują one również swoje zastosowanie w przy inwentaryzacjach, gdzie pozwalają na duże skrócenie czasu potrzebnego na ustalenie rzeczywistego stanu magazynowego towarów.
Różni producenci jak Zebra czy Honeywell oferują rozmaite rozwiązania, jednak jak wybrać produkt, który będzie spełniał szereg naszych wymagań? Dobierając urządzenie należy zwrócić uwagę na: system operacyjny, ergonomiczność, środowisko pracy, ewentualne wymagania dotyczące montażu. Prawidłowo dobrany sprzęt zagwarantuje nam wygodną i wydajną pracę, przy zachowaniu zasad jej higieny.
Poniższe zasady doboru urządzeń pozwalają na wybranie odpowiedniego kolektora danych dla Twoich indywidualnych potrzeb.
Rodzaje skanera
Pierwszym i podstawowym kryterium przy wyborze właściwego kolektora jest rodzaj posiadanej głowicy skanującej. Istnieją dwa najważniejsze rodzaje skanerów.
Laser – cechuje go czerwony laser diodowy. Skanery laserowe mogą odczytać wyłącznie standardowe kody kreskowe liniowe (1D) od kilku cm do nawet 12 metrów (w zależności od rozmiaru kodu kreskowego). Cechuje je niska cena w porównaniu z czytnikami 2D takimi jak Imager.
Imager – rozpoznaje kody 1D i QR przechwytując obraz do analizy. Ważną cechą tych kamer jest fakt, że podczas odczytu, orientacja kodu kreskowego nie gra roli. W przypadku laserów diodowych wskaźnik musi być trzymany w poziomie kodu kreskowego.
Zasięg skanera
Kolejną ważną kwestią jest zasięg skanera. Możemy go podzielić na cztery podstawowe warianty:
- Zasięg krótki (poniżej 0,5 metra). Tego typu kolektory danych przeznaczone są do odczytu kodów kreskowych i chipów RFID przekazujących dane drogą radiową z niewielkiej odległości.
- Zasięg standardowy (do 1,8 metrów). Jest wykorzystywany przez uniwersalne kolektory danych, które używane są na magazynach, czy przy inwentaryzacjach.
- Zasięg daleki (do 6-10 metrów). Są to głównie terminale magazynowe, które zastosowanie znajdują w odczycie kodów na produktach, również do kontroli surowców, produktów i materiałów czy monitoringu procesów produkcyjnych.
- Zasięg bardzo daleki (powyżej 10 metrów). Ta grupa to głównie kolektory do zastosowań przemysłowych. Służą do odczytu kodów z dużych odległości.
System operacyjny, procesor i RAM
Ciekawym rozwiązaniem jest terminal przenośny z systemem operacyjnym Android. Każdy od razu rozpozna przyjazny i intuicyjny interfejs, znany z ekranu Smartfona. Kupując urządzenia trzeba rozważyć również takie kwestie techniczne jak procesor, wielkość pamięci RAM, wielkość pamięci wewnętrznej, to one decydują o sprawności urządzenia.
Łączność
Kolektor do prawidłowej pracy potrzebuje połączenia z siecią, w celu przekazania informacji do systemu. Skaner bezprzewodowy umożliwia mobilność i eliminuje problemy związane z komunikacją po przysłowiowym kablu. Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje komunikacji kolektora z systemem:
Przewodowo – port USB, port RS, port ethernet
Bezprzewodowo – port podczerwieni, Bluetooth, sieć WiFi, GSM
Rodzaj klawiatury
Kolektory danych wyposażone są w różne rodzaje klawiatur oraz liczbę przycisków, która uzależniona jest od zapotrzebowania i przeznaczenia kolektora danych. W zależności od rodzaju zastosowania możemy wyróżnić następujące klawiatury:
- Numeryczne. Klawiatura wyposażona jest wyłącznie w numery od 0 – 9. Klawiatura tego typu wprowadza do systemu jedynie kody kreskowe.
- Alfanumeryczne podstawowe. Klawiatura, znana nam z telefonów starszej generacji. Widnieją na niej numery 0 – 9, z kolei na każdym z przycisków znajdują się po 3 litery według kolejności alfabetu.
- Alfanumeryczne rozbudowane. Rozszerzona wersja klawiatury alfanumerycznej z dużą liczbą klawiszy. W tego typu klawiaturach każda cyfra i litera jest oznaczona na osobnym klawiszu.
- Ekranowe. Jest to domena głównie kolektorów nowszej generacji z ekranem dotykowym. Wadą takiego rozwiązania jest kwestia użytkowania rękawic w pracy, w przypadku jeżeli zachodzi konieczność ich użytkowania, będzie to utrudniać obsługę ekranu urządzania.
Wielkość wyświetlacza
Istotnym elementem wyposażenia kolektora danych jest rozmiar ekranu, który jest uzależniony od sposobu jego wykorzystania. Jeżeli kolektor danych będzie wykorzystywany do bardziej zaawansowanych operacji, przyda się czytelniejszy i większy ekran np. 4-5 cali. Do podstawowych operacji wystarczy wyświetlacz o mniejszej przekątnej.
Pojemność baterii
Pojemność baterii to bardzo ważny parametr, który określa czas pracy dla terminala na jednym ładowaniu. Jeżeli urządzenie używane jest w dużym natężeniu np. jedna zmiana bez konieczności ładowania, wtedy szukamy urządzenia z baterią o jak największej pojemności opisanej w mAh.
Przydatną opcją pozwalającą na nieprzerwaną pracę kolektora jest wymienna bateria tzw. Hot plugging, lub Hot Swap. Dzięki niej możemy wymienić wyczerpaną baterię na nową bez konieczności wyłączenia kolektora danych.
Środowisko pracy
Dobierając terminal mobilny należy wziąć pod uwagę warunki, w jakim będzie pracować urządzenie. Jaka jest wilgotność powietrza? Czy na magazynie panuje wysoki poziom zapylenia? Jakimi dysponujemy warunkami oświetleniowymi? Przy doborze urządzenia bierzemy pod uwagę również rodzaj podłogi, twarda czy miękka. W zależności od wyżej wymienionych warunków użytkowania wybieramy kolektor danych, który będzie spełniał postawione przed nim wymagania.
Rodzaj ładowarki
Ładowarki biurkowe to proste i poręczne urządzenia, którymi możemy szybko naładować terminal. Jeżeli mam więcej urządzeń warto pomyśleć o ładowarkach wielostanowiskowych w których możemy jednorazowo ładować do dwudziestu urządzeń. Na rynku dostępne są również doki ładujące pozwalające na ładowanie kolektora i zapasowej baterii. Posiadają one również możliwość wymiany danych.
Ergonomia pracy
Rozpatrując ergonomię urządzania i wygodę pracy, możemy zdecydować się na wbudowany lub dołączany uchwyt. Możemy też zdecydować się na użytkowanie kolektora bez dodatkowego uchwytu. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest uchwyt pistoletowy, pozwala on na wygodne trzymanie kolektora tzw. wersji GUN, posiada on spust do skanowania kodów kreskowych.
Wytrzymałość
Wytrzymałość urządzenia jest niezwykle istotna. Do parametrów wytrzymałościowych kolektora należą:
- wytrzymałość na upadek – duża ilość urządzeń wytrzymuje kilkukrotny upadek z wysokości 1,2 m, dostępne są też na rynku kolektory które są odporne na upadek z wysokości ponad 1,8 m
- odporność na wilgoć, wodę i zapylenie – obrazuje to klasa szczelności (IP). Kolektor, który dobrze radzi sobie w trudnych warunkach, to ten o klasie szczelności IP54 lub IP65.
- zakres temperatury pracy – przyjęty zakres temperatury pracy kolektora to od -10 do + 50 stopni Celsjusza. Dostępne są na rynku urządzenia ze specjalnymi grzałkami ekranu lub baterii, które mogą stabilnie pracować w bardzo niskich temperaturach nawet do -50 stopni Celsjusza.
Ostatnią kwestią, o której należy wspomnieć to środowisko systemowe. Kolektor danych do prawidłowej pracy wymaga komunikacji z serwerem. Można mu to zapewnić poprzez montaż punktów dostępu WiFi.
Jeżeli przygotowujesz się do zmiany sposobu zarządzania na magazynie, pomyśl o zakupie kolektora danych, który zapewni wygodną i szybką pracę, zarówno Tobie jak i twoim pracownikom. Pamiętaj, aby swoje potrzeby oprzeć na powyższych zasadach jego doboru, lub skontaktuj się z nami – zrobimy to za Ciebie.
SoftGroup od 26 lat doradza swoim Partnerom Biznesowym w kwestii prawidłowego wyboru odpowiednich urządzeń do pracy w magazynie i nie tylko. Potrzebujesz wsparcia? Dzwoń!