szafy serwerowe

Blog

Windows Server 2019 Essentials

15.06.2022

Windows Server 2019 Essentials

W związku z dużą ilością zapytań dotyczących wersji Essentials chciałbym przybliżyć ten produkt, opisać jego zalety i ograniczenia.

Limity:

  • ograniczenie do 2 procesorów
  • ograniczenie do 25 użytkowników i 50 urządzeń
  • ograniczenie pamięci RAM do 64 GB
  • jedyny kontroler domeny

Zalety:

  • niska cena (około 2 000 zł netto w wersji OLP)
  • brak licencji dostępowych
  • wirtualizacja
  • możliwość współpracy z Azure Active Directory (synchronizacja z Office 365)

Jak można zauważyć, za znacznie niższą cenę niż Windows Server 2019 Standard mamy możliwość korzystania z funkcjonalności wersji 2019.

Otrzymujemy kompleksowe rozwiązanie do organizacji małej firmy, zabezpieczenia zasobów i możliwość wyjścia z naszymi użytkownikami do chmury.

Poniżej przedstawiam przykłady wykorzystania Windows Server 2019 Essentials:

Przy wykorzystaniu wirtualizatora Hyper-V mamy możliwość konfiguracji całego środowiska jako maszyna wirtualna. Obowiązuje nas ta sama zasada jak przy wersji Standard i Datacenter: jeżeli chcemy wykorzystać licencję na maszynę wirtualną to serwer fizyczny może mieć zainstalowaną tylko rolę Hyper-V. Wówczas, w przypadku wersji Essentials, mamy możliwość stworzenia JEDNEJ maszyny wirtualnej w wersji Windows Server 2019 Essentials.

Posiadamy firmę zatrudniającą 20 osób, regulacje prawne nakładają na nas obowiązek imiennego dostępu do danych (RODO). Konfigurujemy Active Directory w którym tworzymy 20 pracowników nazwanych z imienia i nazwiska, budujemy strukturę firmy dodając przełożonych, uzupełniamy dane kontaktowe.

W oparciu o użytkowników stworzonych w Active Directory tworzymy zasoby plikowe. Tworzymy współdzielony folder w którym nadajemy imienne uprawnienia do poszczególnych podfolderów. Oczywiście możemy to zrobić w oparciu o grupy, np „Dział Handlowy”, „Księgowość”. To zdecydowanie ułatwi pracę administratorowi ale przy małej ilości pracowników uprawnienia oparte na użytkowniku również się sprawdzą.

Wykorzystując zasady grup (Group Policy Objects) tworzymy szablon uprawnień które zostaną automatycznie rozpropagowane na komputerach dodanych do Active Directory (domeny). W tym punkcie skupiamy się na bezpieczeństwie i wygodzie pracowników. Zdecydowanie zalecamy cofnięcie uprawnienia lokalnego administratora do komputerów lokalnych aby zabezpieczyć stacje przed atakami wykorzystującymi wysokie uprawnienia użytkownika. Możemy odpowiednio skonfigurować pulpity pracowników. Zsynchronizować ich foldery do zasobów na serwerze, wówczas nawet jak stracimy komputer pracownika to dane mamy zabezpieczone.

Ustalamy politykę haseł, ich złożoność, częstotliwość zmiany.

Tutaj warto zwrócić uwagę na kopie bezpieczeństwa, które bezwzględnie muszą być wykonywane w regularnym odstępie czasu. Dzięki wykorzystaniu serwera jako centralne miejsce utrzymania danych wykonujemy kopię serwera a nie wszystkich komputerów. Oczywiście pod warunkiem że ważne dla nas dane są faktycznie na serwerze. Po skonfigurowaniu bezpiecznej kopi zapasowej możemy iść krok dalej. Możemy wykorzystać serwer jako serce naszego systemu handlowego, na którym w bezpiecznym środowisku znajdzie się baza danych.

Windows Server 2019 Essentials daje nam również możliwość synchronizacji naszych pracowników do Azure Active Directory, które jest miejscem budowania usług chmurowych, na przykład dla Office 365. Po wykonaniu synchronizacji i wykupieniu subskrypcji na interesujące nas produkty możemy korzystać z nich używając jednego hasła.

Nie zapominamy również o pracownikach zdalnych, przy odpowiedniej konfiguracji routera tworzymy bezpieczne połączenie VPN które pozwala pracownikom na dostęp do zasobów firmowych z każdego miejsca na świecie.

W tym artykule zostały poruszone jedynie podstawowe funkcje Windows Server 2019 Essentials, nie wszystkie !

Powyższe informacje to jedynie sugestie, stworzenie i administracja bezpiecznym środowiskiem informatycznym wymaga wiedzy i doświadczenia. Zmieniają się zagrożenia na które należy reagować szybko i skutecznie.  Zapraszamy do współpracy wszystkich, którym zależy na sprawnym i bezpiecznym środowisku pracy.

Nasza firma zajmuję się kompleksową obsługą informatyczną. Poza działaniami technicznymi również wspieramy naszych Klientów w zakresie budowania dokumentacji, instrukcji, polityk bezpieczeństwa aby być w zgodzie np z Rozporządzeniem o ochronie danych osobowych.

Zapraszamy do artykułu z porównaniem wersji Windows Server 2019.

Pozostałe artykuły:

logo sharepoint

Biblioteka dokumentów w SharePoint Online

Biblioteka dokumentów w SharePoint Online to klucz do efektywnego zarządzania dokumentami w pakiecie Microsoft 365   SharePoint Online jest in...
znak zapytania

Outsourcing informatyczny

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zoptymalizować działanie swojej firmy, poprawić efektywność procesów i jednocześnie zmniejszyć koszty? Jeśl...
tożsamość cyfrowa

Ochrona tożsamości cyfrowej

Ochrona tożsamości cyfrowej. Praktyczne porady dla lepszego zabezpieczenia swojego życia online. Żyjemy w erze cyfrowej, gdzie nasze dane osobowe ...