Windows Server 2019 – licencjonowanie i wersje.

Windows Server 2019 jest systemem operacyjnym łączącym środowiska on-premisowe z usługami chmurowymi Azure.

W tym artykule skupię się na opisaniu dostępnych wersji i ich licencjonowaniu.

Windows Server 2019 jest dostępny w poniższych wersjach:

Edycja | Wersja Opis Model licencjonowania Wymóg CAL
Windows Server 2019 Datacenter Dla środowisk o wysokim stopniu wirtualizacji i środowisk chmurowych oparty na rdzeniach WS CAL
Windows Server 2019 Standard Dla środowisk fizycznych lub minimalnie zwirtualizowanych oparty na rdzeniach WS CAL
Windows Server 2019 Essentials Dla organizacji do 25 użytkowników lub 50 urządzeń specjalny NIE
Microsoft Hyper-V Server 2019 Darmowy wirtualizator brak NIE

Windows Server 2019 w wersji Datacenter i Standard jest licencjonowany na fizyczne rdzenie procesora. Licencje są dostępne w paczkach na 2 lub na 16 rdzeni.

Microsoft określa minimalną ilość licencji na pojedynczy serwer (nawet jeżeli serwer jest wyposażony w procesor z mniejszą ilością rdzeni):

 • wszystkie fizyczne rdzenie muszą być licencjonowane
 • 8 rdzeni na procesor
 • 16 rdzeni na serwer

Dla wyklarowania obostrzeń postaram się to przedstawić na przykładach:

 • Przykład 1 – serwer 1 procesor 4 rdzeniowy wymaga zakupu minimalnej paczki 16 rdzeni mimo że serwer posiada ich tylko 4
 • Przykład 2 – serwer 1 procesorowy 16 rdzeniowy wymaga zakupu minimalnej paczki na 16 rdzeni
 • Przykład 3 – serwer 2 procesorowy, 8 rdzeni na procesor wymaga zakupu paczki na 16 rdzeni
 • Przykład 4 – serwer 2 procesorowy, 16 rdzeni na procesor wymaga zakupu paczki na 32 rdzeni

W ramach zakupionej licencji Windows Serever 2019 Standard na serwer mamy możliwość wykorzystania 2 instancji wirtualnych, oznacza to że w ramach jednego fizycznego serwera możemy przy użyciu wirtualizatora Microsoft Hyper-V zainstalować dwa, w pełni funkcjonalne wystąpienia Windows Server 2019 lub jego poprzednie edycje. Warunkiem jest wykorzystanie hosta (serwera fizycznego) tylko do jednej roli, można na nim zainstalować jedynie rolę Hyper-V. W przypadku edycji Windows Server 2019 Datacenter nie mamy limitu serwerów wirtualnych, możemy ich tworzyć tyle, ile da radę „udźwignąć” serwer fizyczny.

Dzięki temu mamy możliwość optymalnego wykorzystania fizycznego sprzętu, zazwyczaj wydajność fizycznego serwera jest wystarczająca do obsługi wielu maszyn wirtualnych.

Dodatkowo warto wspomnieć o kolejnym, jako to określa Microsoft, „beneficie”. Otóż każdy Windows Server 2019 zakupiony wraz z software assurance uprawnia nas do skorzystania z maszyny wirtualnej osadzonej w chmurze Azure bez ponoszenia kosztów licencji, to oznacza że będziemy płacić jedynie za wykorzystaną moc (dyski, pamięć itd). Skorzystanie z tego benefitu oznacza że rezygnujemy z prawa do maszyny wirtualnej na serwerze on-premisowym.

Bardzo ciekawą propozycją dla małych i średnich firm jest wersja Windows Server 2019 Essentials, w tym przypadku dostajemy rozwiązanie dedykowane dla 25 użytkowników lub 50 komputerów, nie są wymagane dodatkowe licencje dostępowe (CAL). Ta wersja ma jednak pewne ograniczenia, Essentials musi być jedynym kontrolerem domeny w środowisku AD, nie mamy możliwości dodania drugiego kontrolera. Dla małych środowisk jest to wystarczające rozwiązanie.

Warto również wspomnieć o darmowej wersji Windows Server: Microsoft Hyper-V Server 2019. Jest to propozycja pozwalająca administratorom IT na zwiększenie funkcjonalności posiadanego sprzętu i zwirtualizowanie swoich zasobów. Ta wersja nie posiada wsparcia ze strony Microsoft i nie posiada interfejsu graficznego.

Można go pobrać z Microsof Evaluation Center.

A więc licencjonowanie Windows Server 2019 jest proste:

 • minimalny zakup to 16 rdzenii (później możemy dokupować pakiety po 2 lub 16 rdzeni)
 • mamy możliwość instalacji serwów wirtualnych Windows Server 2019 na serwerze fizycznym
 • do wersji Standard i Datacenter musimy dokupić licencje dostępowe CAL na użytkownika lub urządzenie
 • w ramach posiadanej licencji mamy prawo downgrade’u, czyli użycia poprzedniej wersji Windows Server 2016, jeżeli jest taka potrzeba

Zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym który rozwieje wszelkie wątpliwości związane z licencjonowaniem Windows Server i innych produktów.

Profesjonalne wsparcie informatyczne Twoich pomysłów – zapraszamy do kontaktu