serwer na niebiesko

Blog

Windows Server 2022

24.04.2023

Microsoft Windows Server 2022

Jest to wersja systemu operacyjnego Windows Server, która została opracowana przez firmę Microsoft, aby obsługiwać serwery i infrastrukturę IT. Windows Server 2022 jest następcą Windows Server 2019 i wprowadza szereg usprawnień i nowych funkcji.

Ten system oferuje lepszą wydajność, bezpieczeństwo i skalowalność w porównaniu z poprzednimi wersjami. Nowe funkcje obejmują ulepszenia w wirtualizacji, zarządzaniu, magazynowaniu danych, a także wsparcie dla nowych standardów sprzętowych. Ponadto, Windows Server 2022 zawiera udoskonalenia w zakresie kontroli dostępu, szyfrowania, monitorowania i zarządzania siecią. Wersja ta także wprowadza wsparcie dla kontenerów i platformy Kubernetes, co ułatwia wdrożenie i zarządzanie aplikacjami w środowisku chmurowym.

 

komputer z wieloma monitorami

Wersje Windows Server 2022

Standard

To podstawowa wersja systemu operacyjnego Windows Server, jest ona przeznaczona dla większości średnich i małych przedsiębiorstw. Ta wersja obejmuje większość kluczowych funkcji, takich jak Active Directory, Hyper-V, magazynowanie danych, zarządzanie siecią i inne. Wersja Standard pozwala na dwie instancje wirtualne na licencję.

 

Datacenter

Jest to najbardziej zaawansowana i funkcjonalna wersja Windows Server 2022, która jest przeznaczona dla dużych przedsiębiorstw i organizacji o szerokiej skali działania. Wersja Datacenter zawiera wszystkie funkcje dostępne w wersji Standard, ale oferuje dodatkowe funkcje, takie jak rozszerzone możliwości wirtualizacji, Storage Spaces Direct, Software-Defined Networking (SDN), tzw. tarcza ochronna maszyn wirtualnych i inne. Wersja Datacenter pozwala na nieograniczoną liczbę instancji wirtualnych na licencję.

 

Essentials

Jest to uproszczona wersja systemu operacyjnego Windows Server przeznaczona dla małych przedsiębiorstw, które nie wymagają zaawansowanych funkcji ani dużego zakresu wirtualizacji. Wersja Essentials oferuje podstawowe funkcje, takie jak zarządzanie użytkownikami, udostępnianie plików i drukarek, zdalny dostęp, kopie zapasowe i inne. Wersja Essentials jest ograniczona do jednego serwera fizycznego i nie oferuje wirtualizacji, można zwirtualizować tylko 1 instancję Windows Server. Ta wersja posiada limity, do 25 użytkowników i 50 urządzeń.

Ta wersja może być zainstalowana za fizycznym serwerze z 10 rdzeniami, 1 procesorem, maksymalnie 128 GB RAM. Uzyskujemy prawo do 1 maszyny wirtualnej.

Warto zauważyć, że Microsoft może zmieniać nazwy i funkcje wersji systemu Windows Server w przyszłości, więc warto sprawdzić najnowsze informacje na stronie Microsoft przed podejmowaniem decyzji o zakupie.

Zobacz szczegółowe porównanie wszystkich wersji na stronach producenta.

 

grafika certyfikatu lub licencji

Licencjonowanie Windows Server 2022

Windows Server 2022 używa modelu licencjonowania opartego na rdzeniach procesora (Core-Based Licensing). Oznacza to, że licencje są przypisywane do liczby rdzeni procesora fizycznego serwera. Minimalna liczba rdzeni, która musi zostać pokryta licencją na serwer wynosi 16, nawet jeśli serwer ma mniej rdzeni. Istnieje również wymóg licencjonowania co najmniej 8 rdzeni dla każdego procesora fizycznego.

Licencje CAL

Oprócz licencjonowania rdzeni procesora, Windows Server 2022 wymaga również licencji dostępu dla klientów (Client Access Licenses, CAL). Licencje CAL są niezbędne dla każdego użytkownika lub urządzenia, które łączy się z serwerem Windows Server 2022. Istnieją dwie główne rodzaje licencji CAL: użytkownik (User CAL) i urządzenie (Device CAL). Użytkownik CAL pokrywa jednego użytkownika, który może łączyć się z serwerem z dowolnego urządzenia, podczas gdy Device CAL pokrywa jedno urządzenie, które może być używane przez dowolną liczbę użytkowników.

Software Assurance

Software Assurance to opcjonalny program oferowany przez Microsoft, który daje klientom dostęp do nowych wersji oprogramowania, usług wsparcia, szkoleń i innych korzyści. Zakup licencji Windows Server 2022 z programem Software Assurance pozwala na aktualizację do nowszych wersji serwera Windows w ramach okresu ważności Software Assurance, co może zapewnić oszczędności oraz stały dostęp do najnowszych funkcji i ulepszeń.

 

Przed zakupem licencji warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

 1. Szacowanie liczby rdzeni

  Przed dokonaniem zakupu upewnij się, że dokładnie przeliczyłeś liczbę rdzeni procesora na serwerze, aby uniknąć niedoliczenia i potencjalnych problemów z licencjonowaniem.

 2. Wybór odpowiedniej edycji

  Przy wyborze edycji Windows Server 2022 należy uwzględnić swoje potrzeby w zakresie funkcji i wirtualizacji. Wybierz edycję, która najlepiej odpowiada wymaganiom Twojego przedsiębiorstwa.

 3. Licencje CAL

  Pamiętaj o uwzględnieniu liczby użytkowników lub urządzeń, które będą korzystać z serwera, i zakupie odpowiedniej liczby licencji CAL.

 4. Software Assurance

  Rozważ, czy warto zainwestować w program Software Assurance, aby uzyskać dodatkowe korzyści, takie jak aktualizacje oprogramowania, wsparcie techniczne i szkolenia.

 

ekran z windows server

Wymagania techniczne systemu

Windows Server 2022 ma określone minimalne wymagania techniczne, które muszą być spełnione, aby system został zainstalowany i działał prawidłowo. Poniżej przedstawiamy te wymagania:

1. Procesor
 • 64-bitowy procesor o częstotliwości taktowania co najmniej 1,4 GHz
 • Wsparcie dla technologii wirtualizacji sprzętowej (Intel VT-x lub AMD-V)
 • Zalecamy nowoczesne procesory z większą liczbą rdzeni, aby uzyskać lepszą wydajność
2. Pamięć RAM
 • Minimalnie 512 MB z zainstalowaną funkcją Second Level Address Translation (SLAT)
 • Zalecamy co najmniej 2 GB pamięci RAM dla lepszej wydajności i obsługi większej liczby funkcji systemowych
 • W praktyce, w zależności od zastosowań i liczby wdrażanych usług, wymagana może być znacznie większa ilość pamięci RAM
3. Przestrzeń dyskowa
 • Minimalnie 32 GB wolnej przestrzeni na dysku twardym
 • Zalecamy większą ilość miejsca na dysku, aby pomieścić dane i aplikacje
 • Dla lepszej wydajności warto rozważyć zastosowanie dysków SSD
4. Karta graficzna
 • Karta graficzna zgodna z DirectX 11.0 z sterownikiem WDDM 1.0 lub nowszym (jeśli korzystasz z interfejsu graficznego)
 • W przypadku korzystania z systemu bez interfejsu graficznego (Server Core) wymagania graficzne są znacznie niższe
5. Napęd optyczny
 • DVD-ROM, jeśli planujesz instalować system operacyjny z nośnika DVD
6. Inne wymagania
 • Kompatybilny sprzęt sieciowy
 • Klawiatura i mysz (lub urządzenia wskazujące)
 • Monitor z rozdzielczością co najmniej 1024 x 768 pikseli (jeśli korzystasz z interfejsu graficznego)

 

Zauważ, że te minimalne wymagania techniczne pozwalają na zainstalowanie i uruchomienie systemu operacyjnego Windows Server 2022 ale wydajność i możliwości takiej konfiguracji będą ograniczone. W praktyce zaleca się korzystanie z lepszych specyfikacji sprzętowych, szczególnie jeśli planujesz wdrażanie zaawansowanych usług i aplikacji. Wymagania mogą się różnić w zależności od specyfiki konkretnego wdrożenia i obciążenia serwera.

Microsoft udostępnia wersję darmową do testów. Pamiętaj, po testach możesz przekształcić swoją instalację w pełni funkcjonalną wersję bez reinstalacji.

 

logo windows server 2022

 

 

logotyp softgroup

SoftGroup od 1997 roku zajmuje się doradztwem, sprzedażą, wdrożeniami systemów Windows Server. Posiadamy bogate doświadczenie związane z migracją do najnowszych wersji systemów. Dobierzemy odpowiednie, wymagane licencje. Zapraszamy do współpracy:

 

 

Service desk, help desk, wsparcie użytkowników – SoftGroup

Administracja IT siecią, serwerami, kopiami – SoftGroup

Microsoft 365 dla firm, wdrożenia i licencje – SoftGroup

Znajdziemy dla Ciebie odpowiedni sprzęt i oprogramowanie – SoftGroup

 

Kontakt do nas. Dzwoń, pisz, przyjdź. Zapraszamy do SoftGroup

Zapraszamy do zadawania nam pytań, czekamy:

Pozostałe artykuły:

logo sharepoint

Biblioteka dokumentów w SharePoint Online

Biblioteka dokumentów w SharePoint Online to klucz do efektywnego zarządzania dokumentami w pakiecie Microsoft 365   SharePoint Online jest in...
znak zapytania

Outsourcing informatyczny

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zoptymalizować działanie swojej firmy, poprawić efektywność procesów i jednocześnie zmniejszyć koszty? Jeśl...
tożsamość cyfrowa

Ochrona tożsamości cyfrowej

Ochrona tożsamości cyfrowej. Praktyczne porady dla lepszego zabezpieczenia swojego życia online. Żyjemy w erze cyfrowej, gdzie nasze dane osobowe ...