klucze

Blog

Jak stworzyć mocne hasło i łatwo je zapamiętać?

24.03.2023

Stworzenie mocnego hasła jest łatwiejsze niż się wydaje. Można zastosować kilka technik:

  1. Metoda fraz: Wybierz zdanie, cytat lub frazę, którą łatwo zapamiętasz, a następnie użyj pierwszych liter każdego słowa wraz z innymi znakami, aby utworzyć hasło. Możesz też zamienić niektóre litery na cyfry lub znaki specjalne.

Przykład: Faza: „Kot w butach zdobył siedem królestw” Hasło: „KwbZ$7k!”

  1. Akronimy: Utwórz akronim z frazy, która jest dla Ciebie znacząca i dodaj liczby oraz znaki specjalne, aby zwiększyć siłę hasła.

Przykład: Faza: „Sto tysięcy mil pod powierzchnią oceanu” Akronim: „StmpPO” Hasło: „Stm%pPO@21”

  1. Schemat hasła: Opracuj własny schemat, który będzie stanowił podstawę dla wszystkich Twoich haseł, ale różnił się wystarczająco, aby każde hasło było unikalne. Na przykład, możesz zacząć od wspólnego rdzenia, a następnie dodać inicjały serwisu oraz specjalne znaki.

Przykład: Rdzeń: „Mocn3_Has!o” Serwis: Facebook (FB) Hasło: „Mocn3_Has!o#FB”

  1. Technika podwójnych słów: Wybierz dwa losowe słowa, które nie są powiązane, i połącz je, dodając liczby i znaki specjalne.

Przykład: Słowa: „wulkan” i „mikroskop” Hasło: „wulk@n$M1kr0skop”

 

Mocne hasło nie jest jednak zbyt przydatne jeśli go nie pamiętamy. Oto kilka wskazówek aby łatwo zapamiętać swoje hasła:

  1. Regularnie używaj hasła: Im częściej będziesz używać swojego hasła, tym łatwiej będzie je zapamiętać. Proste!
  2. Powtarzaj hasło na głos: Powtórz hasło kilka razy na głos, aby utrwalić je w pamięci. Brzmi dziwnie, ale działa 😉
  3. Zapamiętuj hasło, a nie tylko sposób jego tworzenia: Skup się na zapamiętywaniu gotowego hasła, a nie tylko na metodzie, dzięki której je utworzyłeś.

Pamiętaj, że nie należy zapisywać swoich haseł w miejscach łatwo dostępnych dla innych osób, takich jak karteczki przyklejane do monitora czy notatki w telefonie. W razie potrzeby można skorzystać z menedżera haseł, który przechowa Twoje hasła w zaszyfrowanej bazie danych.

 

 

Zobacz również: 4 zasady tworzenia mocnych haseł.

 

Masz wątpliwości? Nasi eksperci czekają na Twoje pytania:

Pozostałe artykuły:

logo sharepoint

Biblioteka dokumentów w SharePoint Online

Biblioteka dokumentów w SharePoint Online to klucz do efektywnego zarządzania dokumentami w pakiecie Microsoft 365   SharePoint Online jest in...
znak zapytania

Outsourcing informatyczny

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zoptymalizować działanie swojej firmy, poprawić efektywność procesów i jednocześnie zmniejszyć koszty? Jeśl...
tożsamość cyfrowa

Ochrona tożsamości cyfrowej

Ochrona tożsamości cyfrowej. Praktyczne porady dla lepszego zabezpieczenia swojego życia online. Żyjemy w erze cyfrowej, gdzie nasze dane osobowe ...